Adwent. Jeśli czekasz na odpowiedni moment, by wprowadzić choć niewielką zmianę w swoim życiu, to właśnie nadeszła ta chwila. Czas na wyzwanie. Potrząśnij swoim sercem!

***

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym (Łk 21, 34-36).

Uczniowie już doświadczyli, studenci zaś powoli zaczynają doświadczać. Zaczyna się sezon na sprawdzanie wiedzy i umiejętności. Zimowy sen nie dotyczy nauczycieli i wykładowców, którzy muszą wypełnić rubryki z napisem „oceny”.

Jednak życie nauką to nie wszystko. Są jeszcze obowiązki domowe, spotkania ze znajomymi i inne przyjemne aktywności — może nawet niekoniecznie w tej kolejności… Wszystko to w jakiś sposób obciąża nasze serca. Sprawia, że w codzienności zajmujemy się wszystkim — tylko nie tym, by spotkać się z Jezusem.

Adwent to czas spotkania. Okres, w którym możemy spróbować znaleźć trochę czasu na rozmowę z Bogiem. Potrząsnąć naszym sercem, by zrzucić z Niego to, co przyciąga nasze myśli i uczucia do spraw ziemskich — kolejnych sprawdzianów, bałaganu w pokoju czy zmywania, a może wyjścia na zakupy czy pójścia do kina.

Proponuję Ci wyzwanie: daj sobie kwadrans z Bogiem — codziennie!

Struktura modlitwy

Modlitwa dziękczynna (ok. 2-3 minuty):

Zastanów się, co dobrego spotkało Cię tego dnia, za co jesteś wdzięczna / wdzięczny Bogu?

Refleksja (ok. 10 minut):

Poproś Ducha Świętego, aby pomógł Ci spojrzeć na siebie i na swoje życie oczami Boga — On wie, co się dzieje w Twoim sercu.

Przeczytaj tekst Ewangelii na dany dzień. Czytania możesz znaleźć na przykład tu: paulus.org.pl/czytania

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie (na każdy dzień inne, zobacz na końcu wpisu).

Podsumowanie (ok. 2-3 minuty)

Co poruszyło Cię najbardziej? Zapisz jednym słowem lub zdaniem.
Jakie działanie możesz podjąć następnego dnia, by być bliżej Boga? Może możesz komuś pomóc? Może zrobić coś, o co rodzice proszą Cię od dawna? Może zamiast siedzieć na Facebooku możesz lepiej przygotować się do sprawdzianu czy egzaminu? Zastanów się i zapisz, jakie działanie podejmiesz.

Pytania

Niedziela (2 grudnia)

 • Co teraz mocno zajmuje moje myśli? Jakie sprawy są dla mnie teraz ważne? Czym żyję?
 • Jakie problemy mocno mnie teraz zajmują? Na ile mam świadomość, że w tych codziennych obowiązkach, w problemach z którymi się zmagam, jest Bóg?
 • W jaki sposób mogę zaprosić Boga do tego, co dzieje się w moim życiu?

Poniedziałek (3 grudnia)

Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie (Mt 8,8)

 • Bóg chce uczestniczyć w Twoim życiu. Jak wygląda Twoja relacja z Nim?
 • Czasami wydaje się nam, że nie jesteśmy godni tego, by Bóg zwrócił na nas uwagę. Jak jest w Twoim przypadku?
 • Podziel się z Nim tym, co dziś przeżyłaś/przeżyłeś. On wie wszystko, ale… chce się o tym dowiedzieć od Ciebie — chce wsłuchać się w to, co mówisz, jak najlepsza przyjaciółka/najlepszy przyjaciel.

Wtorek (4 grudnia)

Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: „Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli” (Łk 10, 23-24)

 • W jaki sposób postrzegasz Boga? Kim jest Bóg dla Ciebie?
 • Jak myślisz, co relacja z Nim może wnieść do Twojego życia?
 • Czego się obawiasz w tej relacji?

Środa (5 grudnia)

Żal Mi tego tłumu. Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby kto nie zasłabł w drodze (Mt 15,32).

 • W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o cudzie — rozmnożeniu chleba i ryb. Co w Twoim codziennym życiu jest dla Ciebie cudem? Czyjaś obecność? To, że trudne sprawy ulegają rozwiązaniu? A może cudem jest jakiś drobiazg, który sprawił Ci wiele radości? Uśmiech, czas na przeczytanie dobrej książki, chwile z bliskimi, ze znajomymi?
 • Jak myślisz, w jaki sposób Bóg okazuje Ci swoją miłość na co dzień? Czy to, w jaki sposób puka do Twojego serca, może być cudem?
 • Zabaw się w tropiciela cudów i wypisz trzy rzeczy, które w ostatnim czasie były dla Ciebie cudem. W jaki sposób te wydarzenia bądź rzeczy wzmocniły Ciebie?

Czwartek (6 grudnia)

 • Co jest dla Ciebie priorytetem w Twoim życiu? Jakie obowiązki spoczywają na Tobie?
 • W jaki sposób realizujesz te obowiązki?
 • Jak możesz do swoich codziennych spraw zaprosić Boga? Jak Jego obecność może wpłynąć na Twoje codzienne działania?

Piątek (7 grudnia)

 • Bóg ma moc uczynić cuda. Czy wierzysz w to?
 • Często spodziewamy się, że Bóg uczyni cud na miarę naszego myślenia. On z kolei zaprasza nas do podjęcia pewnej drogi. Jak myślisz, jak może wyglądać Twoje życie, gdy zaufasz Bożemu prowadzeniu?
 • Na ile potrafisz oddać Bogu swoje oczekiwania co do życia, tak, aby On mógł działać? Jeśli nie potrafisz lub boisz się — powiedz Mu to!

Sobota (8 grudnia)

Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38)

 • Czym jest dla Ciebie zaufanie? Komu ufasz? Kto ufa Tobie?
 • Jak wygląda kwestia zaufania w Twojej relacji z Bogiem?
 • Na ile jesteś gotowa/gotowy powiedzieć Mu: „ufam Tobie”?
Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest