Menu Zamknij

Pan jest z Tobą!

Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku!

„Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku!” – mówił Anioł Gedeonowi. To samo chce nam przekazać w swojej książce o tym samym tytule o. Józef Witko OFM.

Gedeon – ostatni z pokolenia Manassessa. Cień człowieka – zastraszony, jak wielu innych, przez Madianitów i Amalekitów, którzy pustoszyli ziemie Izraela. Ktoś, kto żył z dnia na dzień, bojąc się o to, co przyniesie jutro. Zatopiony w lęku, w niepewności. I to właśnie do tego człowieka przychodzi Anioł Boży.

Historia Gedeona stała się dla ojca Witko punktem wyjścia do refleksji na temat Bożego działania w życiu człowieka. Śledząc historię tej biblijnej postaci przechodzimy przez kolejne kroki na drodze do zaufania Bogu – od spotkania z kochającym, miłosiernym i wszechmocnym Bogiem, poprzez zrozumienie swojego położenia i odcięcie się od grzechu, po podążenie ścieżkami, których nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć – w zawierzeniu i zaufaniu. Zaufanie przynosi nie tylko wewnętrzny spokój, lecz również otwartość na liczne Boże łaski, które mają na celu uzdrowienie zarówno ducha, jak i ciała ludzkiego. Całość okraszona jest wieloma cytatami z Pisma Świętego oraz odniesieniami do wielu innych biblijnych historii.

Poza biblijnymi rozważaniami w książce znajdują się również modlitwy „miłe Bogu” – fragmenty Pisma Świętego, w których różne postacie biblijne uwielbiają Boga. Na końcu znajdują się świadectwa osób biorących udział w modlitwach o uzdrowienie. Całość otwiera esej dra Mariusza Uniżyckiego OFM o kościele jako wspólnocie charyzmatycznej.

Wspomniany esej jest bardzo interesujący. Bez niego łatwo by było podejść do całej książki emocjonalnie. Tekst ten nieco „wycisza” już na wstępie, po części zapewne dlatego, że zawiera dużo ciekawych informacji. Jednak – tak przynajmniej mi się wydaje – jego najważniejszym celem było pokazanie Czytelnikowi, iż w Kościele jest miejsce na cuda, na to, by ludzie wypraszali modlitwą u Boga różnorodne łaski. Podkreślenie, że Bóg nie działa schematycznie – a charyzmaty i ich „otoczka”, dla nas niekiedy dość widowiskowa, są elementem Bożego działania. Nie należy tego elementu przeceniać i stawiać przed Bogiem – ma być środkiem, który możemy wykorzystać na drodze do zbawienia.

Główna część, napisana przez ojca Witko jest skonstruowana dość chaotycznie. Tekst przeplatają cytaty z różnych dzieł, nie zawsze dobrze oznaczone, oraz najważniejsze fragmenty umieszczone w ramkach. Jest to ciekawy zabieg, o ile nie wykorzystywany nadmiernie. Zbyt wiele ramek utrudnia lekturę, a mi osobiście taki układ treści nie pozwalał na należytym skoncentrowaniu się na treści. Na treści, z którą nie zawsze się zgadzałam. Z jednej strony dałam się porwać dość emocjonalnej narracji, z drugiej jednak wciąż zadawałam sobie wiele pytań o zasadność niektórych stwierdzeń.

Jest to na pewno książka dla kogoś, kto rozpaczliwie potrzebuje nadziei. Dla kogoś, kto potrzebuje utwierdzenia w słuszności wybranej drogi. Każdy z nas przeżywa większe bądź mniejsze kryzysy, szczególnie gdy przestajemy wierzyć w sens dalszej duchowej walki. Ta książka będzie niewątpliwie pomocą dla wielu osób. Również zawarte modlitwy oraz świadectwa budują w Czytelniku nadzieję, że Bóg go nie opuścił – tylko czeka na odpowiedni moment, by wkroczyć z mocą.

Z drugiej strony, mam poczucie że każdy kryzys jest inny. Zazwyczaj doświadczamy trudności na różnych etapach życia. Przykładanie do nich jednej miary jest dość dużym uproszczeniem biorąc pod uwagę, że zazwyczaj przeżywając kolejne kryzysy jesteśmy na innym niż wcześniej etapie duchowego rozwoju. Mamy inne przemyślenia, inne postrzeganie świata, inaczej kształtuje się nasza relacja z Bogiem. Mimo wszystko, wiele z myśli pojawiających się w tej książce jest cennych na każdym etapie – co jest dużą wartością tej lektury i sprawia, że jest ona godną polecenia.

Pan jest z Tobą!

 

„Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku!”, o. Józef Witko OFM 

Stron: 286

Rok wydania: 2010

ISBN: 978-83-61989-26-4

Format: 130×200 mm

 

 

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest