Menu Zamknij

Modlitwa Różańcem cz. 1

Modlitwa Różańcem cz. 1

Zaczyna się „sezon” na Różaniec. Wydaje się on być passe. Kojarzy się głównie z Babciami Moherowymi w pierwszych rzędach ławek kościelnych, monotonnie mówiącymi przez nos kolejne słowa. A to potężna modlitewna broń!

O tym, że modlitwa na Różańcu po prostu działa przekonałam się nie raz. Szczególnie odmawiając Nowennę Pompejańską, o której będę jeszcze pisać. Dziś zaś, na dobry początek, przeniesiemy się do… średniowiecza. A to za sprawą języka.

Oczywiście Różaniec można odmawiać po polsku, a jakże. Z doświadczenia jednak powiem Wam, że odmawiany po łacinie nabiera – przynajmniej dla mnie – niesamowitego uroku. Czuję się trochę tak, jakbym za sprawą wehikułu czasu przeniosła się do romańskiego kościoła, przytłaczającego nieco swoja budową, a zarazem będącego schronieniem przed światem. Chłodne mury, nieco światła wpadającego przez małe okienka, cichy szelest przesuwanych koralików…

Zatem: zobaczmy, jak można modlić się po łacinie 😉 (tekst modlitw podaję za portalem Sanctus)

Znak Krzyża Świętego (Signum Sanctae Crucis)

In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen

(W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen)

MODLITWA PAŃSKA (ORATIO DOMINICA)

Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in caelo et in terra.

(Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi.)

Panem nostrum quotidianum da nobis hodie;

(Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj)

et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo. Amen.

(i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.)

POZDROWIENIE ANIELSKIE (SALUTATIO ANGELICA)

Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum; benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Iesus.

(Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony Owoc żywota Twojego Jezus.)

Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.

(Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.)

UWIELBIENIE TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ (DOXOLOGIA IN HONOREM SANCTISSIMAE TRINITATIS)

Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto,

(Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu)

sicut erat in principio et nunc et semper et in saecula saeculorum. Amen.

(jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.)

SKŁAD APOSTOLSKI (SYMBOLUM APOSTOLORUM)

Credo in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem caeli et terrae; et in Iesum Christum, Filium eius unicum, Dominum nostrum;

(Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego)

qui conceptus est de Spiritu Sancto, natus ex Maria Virgine; passus sub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus, et sepultus; descendit ad inferos; tertia die resurrexit a mortuis;

(który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny; umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał;)

ascendit ad caelos, sedet ad dexteram Dei Patris omnipotentis; inde venturus est iudicare vivos et mortuos.

(wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego; stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych)

Credo in Spiritum Sanctum; sanctam Ecclesiam catholicam, sanctorum communionem; remissionem peccatorum; carnis resurrectionem; vitam aeternam. Amen.

(Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.)

PS: Niektórzy mówią, że gdy sięgamy po Różaniec szatana zaczyna boleć głowa. Jeśli korzystamy z takiej metafory, to odmawianie modlitw w co prawda martwym języku, lecz przez wieki związanym z Kościołem (i wciąż w nim wykorzystywanym) jest dla złego jak solidne i powtarzalne bóle migrenowe.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest