Już sam tytuł sugeruje, że niniejsza książka nie należy do najłatwiejszych. Słowo „piekło” kojarzy się nam z niewyobrażalnym cierpieniem. Właśnie z nim spotykamy się na kolejnych stronach, wczytując się w słowa głównego bohatera, proboszcza Manuel Musallama.

Przybliża on nam sytuację panującą w strefie Gazy, która – jak widzimy w jego relacji – nieco się różni od informacji przekazywanych w mediach.

Książka ukazuje wiele aspektów konfliktu izraelsko – palestyńskiego, które nie zostały z różnych względów przekazane nam przez tradycyjne media. Dziennikarze albo opowiedzieli się po stronie Izraela, albo nie zostali wpuszczani na tereny ludności palestyńskiej, czyli tereny okupowane. Czasem jedno wynikało z drugiego. Dość powiedzieć, że dopiero po lekturze tej rozmowy można powiedzieć coś więcej o konflikcie trwającym już wiele dziesięcioleci. Dopiero teraz możemy spojrzeć na drugą, nieznaną (a może po prostu niepopularną?) stronę medalu.

Jak wygląda „humanitarna” wojna przełomu XX i XXI wieku? Dotyka zarówno walczących jak i cywilów, którzy są pozbawieni wody, żywności, prądu, zatem czegoś, co jest podstawą egzystencji. W czasie bombardowań – zdaniem proboszcza celowo – zniszczono szpitale, szkoły; wprowadzono również wiele restrykcji dla Palestyńczyków. To wszystko uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, a przede wszystkim nie daje szans godne życie.

Czym zawinił ten naród, że przez 22 dni „oblężenia” niszczono jego kraj, a potem nie dano mu szansy na odbudowę? Trudno szukać odpowiedzi na to pytanie. Tytułowy proboszcz jednak robił co mógł, by dać ludziom nadzieję i otuchę. W książce oprócz opisu wojny w wydaniu izraelskim znajdziemy również niesamowite świadectwo wiary pomimo wszystko – pomimo strachu, niepewności jutra. Równie cenne są wspomnienia braterstwa chrześcijan i muzułman, którzy – wbrew „obiegowej” opinii – żyli na tamtych terenach w przyjaźni i darząc się wzajemnym szacunkiem.

Abun Manuel nie poddaje się w głoszeniu prawdy. W czasie oblężenia pisał listy do ludzi żyjących poza tym piekłem na ziemi, jednak zdaje się przeszły one bez większego echa w świecie. Ta książka może też nie trafi na listy bestsellerów. Warto jednak zapoznać się z nią, by zobaczyć, że to, co przekazują nam media czasem różni się zdecydowanie od rzeczywistości.

„Proboszcz w sercu piekła”, Nandino Capovilla. Wydawnictwo eSPe, Kraków 2010. ss.160, ISBN: 978-83-7482-356-2

Recenzja ukazała się w marcu 2011 roku na portalu Duchowy.pl oraz na stronie nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest