O papieżu Benedykcie XVI zapewne niedługo zaczną powstawać liczne biografie. Już teraz można znaleźć dzieła opisujące życie Josepha Ratzingera. Jednak ta książka, którą chcę dziś polecić, jest i pozostanie wyjątkowa wśród powstałych i przyszłych dzieł. Dlaczego? Ponieważ zawiera wspomnienia osoby, która zna Papieża jak nikt inny – Georga Ratzingera, starszego brata Papieża.

Kiedyś Joseph żył w cieniu brata, znanego dyrygenta. Od momentu wyboru na papieża to Georg jest znany z tego, iż z Papieżem łączą go rodzinne więzy. „Mój brat Papież” to książka opisująca życie rodzinne i losy Ratzingerów, od dziadków braci zaczynając, na życiu Josepha i Georga kończąc.

Jest to niezwykła relacja, ponieważ widziana oczami Georga Ratzingera. Michael Hesemann, który przeprowadzał wywiad z bratem Papieża zdecydował się usunąć w cień, tworząc z odpowiedzi dyrygenta opowieść, do której tylko czasem się wtrąca, uzupełniając relację o istotne informacje. Hesemann dodaje między innymi krótkie notatki biograficzne o osobach czy opisuje miejsca, o których wspomina jego rozmówca. Pod koniec książki coraz częściej rozmówcy dialogują: jeden pokazuje perspektywę, którą widział świat, drugi zaś dzieli się kulisami wielkich wydarzeń.

Dzięki tej książce możemy poznać bardzo interesującą historię poznania rodziców braci Ratzingerów, ujrzeć małego Josepha zakochanego w pluszowym misiu, przyjrzeć się dzieciństwu braci i trudnemu wejściu w dorosłość, które naznaczyła II Wojna Światowa. Śledzimy rozwój relacji między braćmi, którzy poszli różnymi drogami – jeden wybrał naukę, drugi muzykę.

Jest to niezwykła relacja, ponieważ mówi ją ktoś, kto zna historię Josepha od samego początku. Ale nie tylko z tego powodu. Widzimy dzięki niej, iż Benedykt XVI był zwyczajnym chłopakiem, od innych różniący się tylko nieco większym zainteresowaniem sprawami naukowymi. Książka ta „odbrązawia” postać pancernego kardynała pokazując, iż był zwyczajnym człowiekiem, choć w bardzo ciekawy sposób prowadzonym przez Boga. To „Boże prowadzenie” widoczne jest już od samego początku jego życia, a uwidacznia się w momencie rozpoczęcia nauki w seminarium.

Książka ta będzie cenną lekturą dla każdego, kto lubi biografie i ludzkie historie – dzięki temu, iż nie jest zwykłą biografią, lecz zapisem relacji, licznych historii, z których po prostu składa się życie. A wielu z nas prostu lubi takie historie. Poza tym dziś przypada siódma rocznica wyboru Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. Może warto w najbliższym czasie lepiej poznać sylwetkę obecnego Papieża? „Mój brat Papież” będzie w tym nieocenioną pomocą.

„Mój brat Papież”, Georg Ratzinger, Michael Hesemann. Wydawnictwo Znak, Kraków 2012. ss. 310, ISBN: 978-83-240-1937-3

Tekst został opublikowany w kwietniu 2012 roku na stronach Radia Wnet, Zaczytaj się!, Areopag XXI oraz nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest