Menu Zamknij

Wielkie poszczenie

Kochać Post

Wielkimi krokami zbliża się Wielki Post, czas, który z założenia ma być pomocą w przygotowaniu do świąt Wielkiej Nocy. Dlatego dziś będziemy pościć, przynajmniej teoretycznie.

Od dawna zastanawiam się: po co nam Wielki Post? W zamierzchłych czasach był to okres, w którym ludzie zdecydowane bardziej radykalnie niż dziś ograniczali ilość i jakość spożywanego jedzenia – przynajmniej tak mówili nauczyciele gdy jeszcze uczęszczała do gimnazjum. W liceum doszła do tego wiadomość, że pościli głównie chłopi, którzy po zimie mieli już małe zapasy jedzenia i siłą rzeczy musieli ograniczyć się do „gruli”. Kto czytał „Chłopów” Reymonta uważnie ten pamięta, że tylko najbogatszych chłopów stać było na „przednówku” na skwarki do ziemniaków. O szlachcie przezornie nikt nic nie wspominał.

Dlatego też w czasie Wielkiego Postu AD 2011 chcę zagłębić się w jego temat: poznać znaczenie poszczenia, które zostało zapomniane, przyjrzeć się jego historii. Zapraszam i Was w tę podróż, która – choć temat wydaje się nudny – może być fascynująca. Za przewodnika posłuży nam benedyktyn Adalbert de Vogue OSB. Jego książka „Kochać post” wspaniale ukazuje, na czym właściwie polega post, z czym jest nierozerwalnie związany, jaka jest jego geneza i czemu w naszych czasach jest zjawiskiem bardzo rzadkim.

Życzę udanej lektury i owocnego przeżycia Wielkiego Postu!

PS: Co w ogóle w języku polskim oznacza słowo „post”? I nie chodzi mi o „list elektroniczny zamieszczony na forum dyskusyjnym”. Post to również – a może przede wszystkim – „religijny zakaz spożywania w pewnym okresie posiłków lub pewnych potraw”, „okres, w którym wiernych obowiązuje ten zakaz” bądź „powstrzymanie się od jakichś przyjemności z różnych powodów”.

(cytaty za: „Słownik 100 tysięcy potrzebnych słów pod red. prof. Jerzego Bralczyka).

Tekst został opublikowany w marcu 2011 roku na stronie nataliaswit.wordpress.com; fragmenty pojawiły się również na fan page’u: http://www.facebook.com/swit.przy.herbacie)

 

Lista tekstów:

Szalony mnich

Pierwsze postne kroki cz. 1

Pierwsze postne kroki cz. 2

Post w Biblii

Stopnie pustości żołądka

Post w czasach zarazy

Post w przeszłości

Modlitwa postem

Poszukiwany, poszukiwana…

Post międzyreligijny

Postne zawiłości

Postny PR

Postny samouczek

 

 

 

 

 

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest