Menu Zamknij

Tajemnice Zakonu

Recenzje książek

Za furtą zaczyna się tajemnica. Skryte życie mnichów, którą wielu z nas chciałoby poznać. Żyjąc w dosyć powtarzalnej – bo nam dobrze znanej – codzienności szukamy tego, co niecodzienne. Chcemy poznać nieznane, coś, co może nigdy nie być naszym udziałem ale przyciąga.

Rąbka tajemnicy uchyla Ojciec Leon Knabit w rozmowie z Arturem Sporniakiem. Książka „Tajemnice zakonu” opowiada o życiu za klasztornymi murami. W czasie lektury poznajemy codzienność życia benedyktyńskich mnichów, której rytm wyznacza tekst Reguły św. Benedykta.

Rzeczywistość, w której żyje Ojciec Leon, przesiąknięta jest Regułą. Mnich w wywiadzie dzieli się licznymi opowieściami z życia klasztornego, przy okazji tłumacząc tekst św. Benedykta. Książka pełna jest przemyśleń, dotykających spraw nie tylko mniszych.

„Pomysł na książkę wziął się stąd, że przeciętny człowiek, wierzący czy niewierzący, nie bardzo ma pojęcie, jak wygląda życie w zakonie.” powiedział w filmiku opowiadającym o Benedyktynach oraz o książce „Tajemnice zakonu” Ojciec Leon Knabit. „Ktoś powiedział, że lepiej wiemy o tym, co się dzieje w klasztorze Szaolin, niż o tym, co się dzieje w przeciętnym klasztorze w Polsce, choćby w klasztorze tynieckim”. (adres: http://www.youtube.com/watch?v=PL34hjzgfmM). Książka ta rzeczywiście spełnia założenia, które przyświecały jej twórcom.

Po jej lekturze życie mnichów staje się nieco mniej tajemnicze. Ale nie tylko. Ta rozmowa otwiera przed nami fascynujący świat duchowości, która istnieje od wieków i była inspiracją dla tysięcy ludzi. A może być i dla każdego z nas. Półtora tysiąca lat benedyktyńskiej działalności i życia w myśl Reguły jest czymś, na czym można się oprzeć bez ryzyka zachwiania się. Mądrość przekazywana przez wiele pokoleń daje oparcie w czasach, w których życie staje się pogonią za ciągle zmieniającymi się trendami.

„Nie trzeba przywdziewać habitu, nie trzeba zamykać się w klauzurze, by czerpać z bogactwa i mądrości życia zakonnego” mówi we wspomnianym filmiku współautor książki, Artur Sporniak. Wystarczy „wgryźć się” w duchowość benedyktyńską, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Ta książka zdecydowanie pomoże w tym zadaniu, pokazując piękno życia zakonnego. Nie każdy może być zakonnikiem, ale każdy może czerpać ze źródeł, które dostępne są dla wszystkich.

Leon Knabit OSB, Artur Sporniak „Tajemnice zakonu”. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2008. ss. 216, ISBN 978-83-08-04001-0.

Tekst został opublikowany w styczniu 2012 roku na stronach Radio Wnet oraz nataliaswit.wordpress.com

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest