Menu Zamknij

Miłość nas rozumie

Recenzje książek

Niedawno rozpoczął się Adwent, a wraz z nim nowy rok liturgiczny. Wśród codziennych obowiązków oraz przygotowań do świąt Bożego Narodzenia zapominamy o tym, że dla nas – chrześcijan – zaczął się kolejny rok pielgrzymowania. Rok pełen wyzwań, ale też czas dany nam, by budować relację z Bogiem. Pomocą w tym może być wznowiona przez wydawnictwo Znak książka „Miłość nas rozumie”.

Jest to wybór tekstów księdza Józefa Tischnera, które przez lata ukazywały się w wielu gazetach, między innymi w Tygodniku Powszechnym czy Gazecie Wyborczej. Ich układ odzwierciedla najważniejsze wydarzenia w roku liturgicznym. W tym dziele znajdziemy eseje przybliżające znaczenie Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu ale i Niedzieli Miłosierdzia Bożego czy Bożego Ciała.

Pomoc w zrozumieniu kolejnych świąt czy okresów oczekiwania to nie jedyne, czego możemy się spodziewać po tekstach księdza Tischnera. Autor koncentruje się na wielu aspektach wiary. Dla księdza profesora ważne jest to, by Czytelnik zastanowił się, czy wie w co wierzy, czy rozumie przekaz Ewangelii, czy stosuje zdobytą wiedzę w praktyce?

Przy okazji autor przypomina najważniejsze prawdy wiary. Nie jest to jednak mechaniczne powtarzanie katechizmu, lecz twórcze przekazywanie oraz zachęcanie do zastanowienia się i zachwycenia tym, co chce nam przekazać Bóg.

„Przedziwna jest miłość. My jej nie rozumiemy, a w każdym razie nie tak, jak ona rozumie nas”, pisze Tischner w eseju „Adwentowe krajobrazy” otwierającym książkę. Z tego zbioru   przebija przesłanie: Bóg wie jacy jesteśmy, czeka na nas, kocha nas. To, co możemy zrobić, to otworzyć się na nie do końca zrozumiałą dla nas Rzeczywistość.

Teksty księdza Tischnera są trudne, jednocześnie mają niesamowitą moc przyciągania. To, co w nich trudne, to prawda, której – w czasie lektury – spoglądamy prosto w oczy. Autor analizuje różnego rodzaju myśli i pomysły, które towarzyszą nam na co dzień – i oddalają od Boga. Jednocześnie przyciąga swoją pogłębioną refleksją, dzięki której możemy coś z tymi naszymi słabościami zrobić. Coś, co przybliży nas do Boga. Pokazuje rzeczywistość, w której obecny jest Bóg i w której – jeżeli podejmiemy trud zmian – i my możemy się znaleźć.

Wybranie kilkunastu tekstów z bogatego dorobku księdza Tischnera musiało być nie lada wyzwaniem. W czasie lektury odniosłam wrażenie, jakby ksiądz profesor pisał z myślą o podobnej publikacji. Ponadczasowość słów autora oraz odpowiedni dobór sprawiają, że lektura książki „Miłość nas rozumie” będzie niezapomnianym przeżyciem.

ks. Józef Tischner „Miłość nas rozumie”. Wybór: Wojciech Bonowicz. Wydawnictwo Znak. Rok wydania: 2011, ss. 210. ISBN: 978-83-240-1837-6

Recenzja została opublikowana w grudniu 2011 roku na stronach Radia Wnet oraz switprzyherbacie.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest