Menu Zamknij

Między Wenus a Marsem

Recenzje książek

W dedykacji do książki „Kogo kochają kobiety” ojciec Leon napisał mi: „Droga Natalio, sprawdź, czy mnich się na tym zna!”. Zanim zagłębiłam się w lekturę trudno mi było uwierzyć, że duchowny może napisać książkę o kobietach. A jeśli już taki wyjątek zdarzył się – rozumowałam dalej – zapewne znajdę w niej odniesienia do Biblii i kilka utartych frazesów. Jednak już po przeczytaniu pierwszych kilku stron zupełnie zmieniłam zdanie.

Lektura kolejnej książki, „Instrukcja obsługi mężczyzny”, jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że jeśli ktoś ma oczy i uszy otwarte nie musi sam przeżyć konkretnych sytuacji czy dylematów. Wystarczy zmysł obserwacji, otwartość na drugiego człowieka oraz głębokie życie duchowe, by o dylematach zakochanych pisać lepiej niż niejeden człowiek.
W jakim wieku najlepiej się zakochać? Jak powiedzieć o tym fakcie chłopakowi? Co robić, jeśli ON woli spędzać czas bez NIEJ? Czy można kochać i nienawidzić równocześnie?

Niektóre pytania wydają się banalne, inne zbyt trudne, aby podjąć próbę znalezienia odpowiedzi. Ojciec Leon nie oferuje gotowych odpowiedzi, lecz zachęca do własnych poszukiwań, podkreślając wagę każdej wątpliwości. Czytając widzimy, że nie ma w miłości głupich pytań ani odpowiedzi, są tylko próby opisania tego, co dla człowieka ważne. Mnich przy okazji dzieli się swoimi refleksjami i różnymi anegdotami, które sprawiają, że obie książki są ciekawe i przyjemne w lekturze.

Z pytaniami, które zadano Ojcu Leonowi, stykamy się na co dzień. Wiele wątpliwości dotyczących miłości i relacji damsko – męskich nie przemija wraz z otrzymaniem dowodu osobistego czy ślubem. Czasem wierzymy, że rzucenie się w wir pracy i życia rodzinnego pozwoli zapomnieć o nurtujących nas kwestiach. Jednak w głębi serca pozostanie głód odpowiedzi, a przynajmniej zmierzenia się z tymi pytaniami.

Lektury te idealnie się uzupełniają i odpowiadają na wiele pytań, które nurtują nie tylko niejedną nastolatkę i niejednego nastolatka, ale i tych w sile wieku. Niezależnie od płci warto przeczytać zarówno, kogo kochają kobiety, jak i o tym, jaka jest instrukcja obsługi mężczyzn. Choć różnimy się między sobą sposobem myślenia czy zachowaniem dojrzenie tych różnic, które czasem zdają się nic nie znaczącymi drobiazgami, polepszyć wzajemne relacje.

Nie każdy potrafi ująć różne myśli błąkające się po głowie w tak jasne i proste słowa, jak Ojciec Leon. Warto skorzystać z inspiracji, które znajdziemy w obu książkach. Mogą być dużą pomocą w relacji z przedstawicielami bądź przedstawicielkami płci przeciwnej.

„Kogo kochają kobiety” (ss. 112; ISBN: 978-83-923587-4-9), „Instrukcja obsługi mężczyzny” (ss. 112, ISBN: 9788392866602) , O. Leon Knabit OSB, wyd. Niemrod, Kraków 2010.

Recenzja została opublikowana w lutym 2012 roku na stronie Gazety Wesoła oraz nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest