Któż nie zna zabawnych anegdot o Papieżu Janie Pawle II? O wadowickich kremówkach, „najpsystojniejszym” księże kardynale, o podrywie „na zegarek” – do głowy przychodzi mi jeszcze wiele innych, mniej lub bardziej znanych i lubianych opowieści.

Zwykle się z nich śmiejemy, choć te mniej znane nie zawsze budzą rozbawienie. W książce „Kwiatki Jana Pawła II” znajdziemy zarówno kwiatki zabawne, jak i bardziej refleksyjne. Autor wyboru tłumaczy to w przedmowie następująco:

Pragnę (…) wyraźnie zaznaczyć, że nie o dowcip w niej przede wszystkim chodzi, ale o świętość, opowiedzianą inaczej, niż czynią to hagiografie. Jeśli jest w niej uśmiech, to dlatego że smutny święty to żaden święty.

Książka ta podzielona jest na kolejne etapy, które młody Karol Wojtyła musiał pokonać, aby stać się Papieżem: etap kwiatków „świeckich”, kwiatków za czasów, gdy był już księdzem, biskupem, a potem następcą Piotra. Anegdoty, choć zmienia się miejsce w hierarchii ich bohatera, opowiadają wciąż o tym samym człowieku, który z biegiem lat stawał się coraz wspanialszym narzędziem w rękach Pana.

Przez „kwiatki” przebija troska o człowieka, humor, rozsądek i zawierzenie Bogu. Wielokrotnie zamiast śmiechu po lekturze kolejnej strony zamyślałam się. Bo to są opowieści, które dają do myślenia – i przez to zostają na dłużej w pamięci.

Rok temu Jan Paweł II został błogosławionym. Warto – z pomocą tych historii – prześledzić jego drogę do świętości. Zwykłe biografie są długie i nie zawsze ciekawie napisane. „Kwiatki” są krótkie, zapadają w pamięć i opisują życie Karola Wojtyły w równie refleksyjny sposób. Są dowodem na to, że mądrość można zawrzeć w niewielu słowach, o ile są odpowiednio dobrane (lub wybrane!).

„Kwiatki błogosławionego Jana Pawła II”. Wybrał i opracował Janusz Poniewierski, pomysł i współpraca – Jan Turnau. Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, wydanie drugie, ss. 120, ISBN: 978-83-240-1601-3

Recenzja ukazała się w kwietniu 2012 roku na stronach Radia Wnet, Zaczytaj się!, Areopag XXI oraz nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest