Wielu z nas poszukuje swojego miejsca w świecie i stara się odkryć bądź zbudować swoją tożsamość. Nie zawsze jednak na tej drodze trafiamy na ludzi, którzy mogą nam w tym zadaniu pomóc.

Czasem zdarza się, że z powodu drugiego człowieka nasza droga, lub droga naszych bliźnich zamienia się w koszmar. Jak sobie z tym poradzić, jak pomóc innym? Odpowiedzi można znaleźć w książce „Nadużycia duchowe”.

Lektura ta podzielona jest na dwie części. Pierwsza, napisana przez Pascala Zivi, koncentruje się na praktycznym aspekcie nadużyć duchowych. Autor rozpoczyna ją wyjaśnieniem powodów, dla których podjął się pisania akurat na ten temat. Następnie wprowadza nas w świat nadużyć i ich wpływu na człowieka. Szeroko opisuje ich genezę i przejawy, przechodząc później do konsekwencji, które ponosi osoba zmanipulowana.

Równie dokładnie jak samemu zjawisku przygląda się sposobom wyjścia z traumy, jaką pozostawiają po sobie duchowe nadużycia. Tę część książki polecam nie tylko ofiarom nadużyć, które często mogą sobie nie zdawać sprawy ze stanu, w jakim są, lecz szczególnie ich bliskim. Dzięki jej lekturze Czytelnik, zanim zmierzy się z trudnym zadaniem, jakim jest towarzyszenie bliskim w odnajdywaniu siebie na nowo, będzie mógł spojrzeć głębiej na procesy, które doprowadziły jego bliskich do obecnego stanu i zrozumieć, jak oni mogą się teraz czuć i co mogą myśleć.

Druga część książki, autorstwa Jacquesa Poujola, opisuje aspekt poznawczy zjawiska nadużyć duchowych. Koncentruje się on z pozoru na sprawach czysto teoretycznych, jakimi są na przykład cechy osób czy systemów zwodniczych. Poznanie jednak opisywanego zjawiska od tej strony pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego ofiara wpada „w szpony” systemu i dlaczego tak trudno przychodzi jej wyjście z takiego układu.

Oprócz wskazówek praktycznych autorzy przedstawiają również świadectwa osób, które spotkały się z nadużyciami duchowymi. Dzięki temu możemy przekonać się, że nadużycia nie są zdarzeniami rzadkimi i nielicznymi. Kolejnym plusem tej książki jest spojrzenie nie tylko na stan psychiczny osoby poszkodowanej, lecz także na jej relację z Bogiem, która – zdaniem Pascala Zivi – również zostaje naruszona.

Choć temat jest trudny książka zachwyca prostym i zrozumiałym językiem, a wiedza, która została w niej zawarta jest uporządkowana. To sprawia, że „Nadużycia duchowe” czyta się łatwo i wiele się zapamiętuje. Dzięki temu moim zdaniem spełniła ona zamierzenia jednego z autorów, który chciał, by to dzieło pomogło osobom poszkodowanym, a tym, którzy im towarzyszą, dało wiedzę niezbędną do wykonania tego zadania.

„Nadużycia duchowe”, Pascal Zivi, Jacques Poujol. Wydawnictwo Esprit, Kraków 2010, ss. 160, ISBN: 978-83-60040-87-4.

Tekst ukazał się w kwietniu 2011 roku na portalu Duchowy.pl oraz na stronie nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest