Menu Zamknij

Garść okruchów na drogę

Recenzje książek

Dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Aleksandra Kuźma i Cecylia Mir OPs zapraszają do lektury ciekawych, ale i trudnych rozmów z osobami, które o życiu duchowym wiedzą i mogą też przekazać nam wiele cennych myśli. Kim są te osoby? To Ojciec Opat Bernard Sawicki, benedyktyn, oraz Ojciec Prowincjał Krzysztof Popławski, dominikanin.

Już sam tytuł książki jest wielce obiecujący. Oto dwaj mężczyźni, należący do różnych zakonów, które na różny sposób realizują przesłanie Jezusa, rozmawiają o sytuacji w Kościele, znaczeniu i roli kapłaństwa, kryzysie przeżywania wiary. Oraz o kobietach, których temat zwykle przy okazji takich rozmów, jest zaniedbywany. Dzięki temu, że rozmówcy patrzą z dwóch, nieco się różniących perspektyw mamy okazję przeczytać tekst ciekawy, ukazujący głębię problemów ale i możliwości, które przynosi ich rozwiązanie. Dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem było to, że w wypowiedziach rozmówców próżno szukać teoretycznych dywagacji. Wypowiedziane słowa osadzone są w rzeczywistości, z którą każdy z nich mierzy się na co dzień.

Rozmowa z ojcem opatem Bernardem Sawickim OSB obraca się wokół życia codziennego mnicha, które zaczyna się w pierwszych dniach po przekroczeniu bramy klasztoru. Jest to wspaniały zapis drogi do Boga, która wiedzie w nieznane i na której znajduje się wiele przeszkód. My, świeccy, również mierzymy się na co dzień z podobnymi problemami: kwestia samotności czy trudne wybory to tylko dwa z wielu punktów stycznych. Spojrzenie benedyktyńskie pozwala, nie tylko mnichom, łatwiej uporać się z codziennymi smutkami i trudnościami. Ale rozmowa czasem nabiera nieco lżejszego tonu. Chociażby wtedy, gdy przenosimy się na chwilę do kawiarenki tynieckiej, która może być – zdaniem Ojca Opata – również miejscem ewangelizacji, czy gdy przyglądamy się życiu mnicha pod kątem absurdu.

Rozmowa z Ojcem Krzysztofem Popławskim, prowincjałem dominikanów, składa się z wielu, pozornie nie powiązanych ze sobą wątków. W tej części książki przeplatają się ze sobą różnorodne tematy, na przykład wymykanie się Boga z naszych schematów czy świadomy wybór wiary. Możemy w niej znaleźć inspirację do tego, jak dawać świadectwo wiary naszym życiem i jak poradzić sobie w chwilach kryzysów. Ojciec Prowincjał wspomina również o swoich doświadczeniach w duszpasterstwie młodzieżowym, opowiada również o wrażeniach z podróży do Chin.

Jestem zafascynowana tą lekturą. Sesja przesunęła nieco czas rozpoczęcia przeze mnie jej lektury, lecz zdaje się, że dobrze się stało. Mając nieco więcej czasu wolnego mogłam „wgryźć” się w jej treść i odnaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. O sens codziennej pracy, o to, z jakiej perspektywy spojrzeć na kryzys, jak przeżywać wiarę gdy Bóg ewidentnie łamie moje schematy. Znalazłam coś, czego na próżno szukałam w treści niedzielnych kazań. Dlatego warto sięgnąć po tę książkę i zadbać o atmosferę dobrą do czytania.

Usłyszałam kiedyś piękną myśl. Według niej postępujemy na drodze do Boga, gdy na co dzień zbieramy okruchy myśli i inspiracji zsyłane nam od Niego w różnych rozmowach, książkach, sytuacjach życiowych. A potem wykorzystujemy zebraną mądrość. Ta książka zawiera pełną garść cennych okruchów – wystarczy tylko zatrzymać się na chwilę i zacząć je zbierać.

„Męskie myślenie. O Kościele, kapłaństwie, kryzysie i kobietach” O. Bernard Sawicki OSB, O. Krzysztof Popławski OP. rozmawiają: Aleksandra Kuźma i Cecylia Mir OPs. Wyd. Benedyktynów Tyniec oraz W drodze. Kraków – Poznań 2010. ss. 242 ISBN: 978-83-7354-359-7, 978-83-7033-766-7.

Tekst został opublikowany w marcu 2011 roku na portalu Duchowy.pl oraz na stronie nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest