Menu Zamknij

Ciekawy przypadek Księdza Rafała

Recenzje książek

Czas ferii i karnawału już za nami. Powrót do rzeczywistości przypomina twarde lądowanie. W takich okolicznościach dobra książka potrafi być poduszką nieco łagodzącą upadek. Nie może to być „pierwsza lepsza” książka z półki w księgarni.

Warto się trochę rozejrzeć, by znaleźć powieść, z którą z pewnością spędzimy ciekawe chwile – kolejny tom przygód księdza Rafała Nowiny, autorstwa Macieja Grabskiego.

Na okładce czytamy: „W Gródku nastają niespokojne czasy”. Rzeczywiście, już od pierwszych stron książki wiele się dzieje. Umiera biskup Jakub, a jego śmierć powoduje w kurii i jej otoczeniu efekt domina. Ksiądz Rafał zostaje wplątany w „rozgrywki” chętnych na wakat po biskupie. Kościółek, w którym pełni posługę główny bohater, wymaga generalnego remontu. We wsi również nikt się nie nudzi – władze państwowe i kościelne potrafią urozmaicić mieszkańcom nie tylko szare zimowe wieczory.

Tłem dla wydarzeń w Gródku są czasy Polski Ludowej. Od wyboru papieża – Polaka, poprzez narodziny Solidarności i stan wojenny. I choć mieszkańcy żyją własnymi problemami, wielki świat nie zapomina o nich. W książce spokojna i „swojska” rzeczywistość wsi ściera się z nieludzkim systemem, tworząc świat, w którym łatwo zapomnieć, co jest fikcją, a co prawdą historyczną.

Dlaczego uważam tę powieść za wartą przeczytania? Powodów jest kilka. Zacznę od tego, że cenię sobie literaturę, której poziom nie obraża inteligencji czytelnika. Wiele książek dostępnych na rynku opowiada emocjonujące historie pełne tajemnic, gdzie oczywiście nie może zabraknąć wątku miłosnego. Czyta się je miło, ale po zakończeniu lektury szybko zapominamy tytuł czy nazwisko autora. Są tak nieprzystające do życia, że choć zapewniają rozrywkę, nie zostają z nami na dłużej.

Problemom, z którymi boryka się ksiądz Rafał i mieszkańcy Gródka, trudno zarzucić oderwanie od rzeczywistości. Dotykają one kwestii ponadczasowych, z którymi i my spotykamy się na co dzień. Wierność wyborom, pomoc bliźniemu, umiejętność zjednania sobie ludzi w uczciwy sposób. Nie jest to jednak kolejna przyprawiająca o mdłości powieść o heroizmie – widzimy również słabe strony bohaterów, ich kryzysy i trudności, z którymi się borykają. To wszystko sprawia, że czujemy do nich sympatię, łatwo utożsamiamy się z nimi.

Kolejną mocną stroną jest wspaniały dowcip autora. Książka opiera się na żartach sytuacyjnych, które potrafią rozweselić nie zawsze radosne życie mieszkańców, a czytelnikowi dać chwilę wytchnienia od kolejnych przygód. Mówiono kiedyś, że Polska była najweselszym barakiem w Europie Wschodniej i tak jest właśnie i w tej powieści. Rozbrajająca dla mnie jest scena, w której ksiądz Rafał negocjuje z jednym z żołnierzy warunki, na których opuszczą wieś nie niepokojąc nikogo. Dowódca grupy jest w pewnych kwestiach nieugięty, ale do czasu. Każdy jego postulat przestaje być kartą przetargową od momentu, w którym uwięziona reszta kompanii usłyszała o możliwości zjedzenia porządnego obiadu. Padające z „kanciapy” błagalne słowo „obiad” stawia żołnierza na przegranej pozycji. Takie żarty sytuacyjne, wymagające myślenia, są dla mnie jednym z nielicznych pozytywów, jakie zostały nam w spadku po poprzednim ustroju oraz czymś, co warto kultywować.

Książka jest bezapelacyjnie warta przeczytania. Oprócz ciekawych dialogów, autentyczności akcji, różnorodności charakterów ma jeszcze coś, czego brakuje wielu innym powieściom. Kiedy już skończymy czytać ostatnią stronę zostanie z nami myśl, że choć w życiu pojawią się trudności i problemy, możemy je przezwyciężyć. Życie może nas nie rozpieszczać, ale nawet w najgorszych chwilach warto z mądrością podejść do jego trudów. Powieść odłożymy na półkę nastawieni trochę bardziej bojowo do życia.

Akapit kończący naszą literacką przygodę pozwala wierzyć, że czeka nas jeszcze przynajmniej jeden tom przygód księdza z Gródka. Mam nadzieję, że jeszcze chociaż raz dane nam będzie śledzić niesamowite przygody księdza Rafała, który moją sympatię zaskarbił sobie już od pierwszych stron.

„Ksiądz Rafał. Niespokojnie czasy”, Maciej Grabski. Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, ss. 320, ISBN: 978-83-240-1505-4.

Recenzja ukazała się w marcu 2011 roku na portalu Duchowy.pl oraz stronie nataliaswit.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest