Menu Zamknij

Chrześcijańskie andrzejki

Chrześcijańskie andrzejkowanie

Wielkimi krokami zbliża się 30 listopada, dzień, którego patronem jest św. Andrzej. W najbliższym czasie wiele osób weźmie udział w różnego rodzaju imprezach i zabawach andrzejkowych. A może warto w tym roku odstawić na bok buty i wosk? Alternatywną propozycją mogą być Jędrzejki.

W tym roku odbędą się w sobotę, 26 listopada, w podziemiach kościoła Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Impreza zacznie się o godzinie 19 i potrwa do 2 w nocy. Istnieje możliwość wzięcia udziału w Mszy świętej o godzinie 18. Bilety można nabyć w przedsprzedaży do 23 listopada oraz w dniu imprezy.

A o Jędrzejkach kilka słów opowiedział Paweł Żero, główny organizator.

Jak powstała ta inicjatywa?

Trzy lata temu znajomi z dwóch grup Odnowy w Duchu Świętym wymyślili, że zorganizują w miarę profesjonalną (z porządnym oświetleniem i nagłośnieniem) imprezę. Zabawę sylwestrową lub karnawałową organizowaną przez jakąś grupę przykościelną można znaleźć bez większego problemu. Natomiast chrześcijańskiej zabawy andrzejkowej jak dotąd nie było, dlatego też wybór padł właśnie na andrzejki. Impreza była bardzo udana, dlatego Piotrek Chromiec, główny inicjator tej imprezy, postanowił zorganizować podobną zabawnę w kolejnym roku. Wraz z kilkoma entuzjastami z różnych grup Odnowy i Stowarzyszeniem „Dom na skale” udało mu się zorganizować zabawę, na której bawiło się około 200 osób. Integracja przez zabawę różnych grup działających w Kościele katolickim stała się faktem. Bawili się wtedy razem ludzie z różnych grup Odnowy, licznych grup parafialnych, duszpasterstw akademickich i postakademickich oraz osoby niezwiązane z żadną grupą.

Co oznacza nazwa „Jędrzejki”?

Tak do końca to sam nie wiem. Niestety nie uczestniczyłem w początkach Jędrzejek. Nazwa miała być czytelna, aby było oczywiste, że chodzi o imprezę andrzejkową, a jednocześnie miała się czymś wyróżniać, aby podkreślić odmienność tej imprezy. Myślę, że nazwa Jędrzejki spełnia oba warunki bardzo dobrze.

Czym ta impreza różni się od innych?

Zabawa andrzejkowa kojarzy się zwykle z wróżbami: laniem wosku, ustawianiem butów itp. Jędrzejki, jako chrześcijańska alternatywa dla tradycyjnych andrzejek, różnią się od nich przede wszystkim brakiem wróżb. Zamiast nich proponujemy krótką modlitwę i błogosławieństwo kapłana na początku zabawy. Zachęcamy także do uczestnictwa w parafialnej Mszy św. tuż przed imprezą, podczas której będzie również możliwość spowiedzi.

Na co mogą liczyć uczestnicy w tym roku?

Poza modlitwą i błogosławieństwem, o których już wspomniałem, każdy będzie mógł liczyć na świetną zabawę, w końcu o to przecież chodzi na każdej imprezie 🙂 O to aby wszyscy dobrze się bawili, będzie dbał wodzirej, który poprowadzi całą imprezę. Możliwe że podczas imprezy pojawi się jeszcze jakiś element ewangelizacyjny, ale to niespodzianka. Dodatkowo zapewniamy obecność i działanie Ducha Świętego przez cały wieczór. Spora część organizatorów wywodzi się z grup Odnowy w Duchu Świętym, więc będzie On obecny niejako służbowo 🙂 A ze spraw przyziemnych, to w ramach opłaty biletowej zapewniamy napoje zimne i ciepłe oraz kanapki i owoce. Natomiast wszystkie pozostałe smakołyki leżą w gestii uczestników zabawy. Zachęcamy bowiem do przyniesienia ze sobą czegoś do jedzenia, szczególnie mile widziane są własnoręcznie przygotowane wypieki i sałatki. Pozwoli to także zaoszczędzić kilka złotych na bilecie.

Inicjatywa cieszy się popularnością?

Trochę nieskromnie powiem, że tak. W ubiegłych latach na każdej imprezie jędrzejkowej bawiło się prawie 200 osób. Podejrzewam, że w tym roku będzie podobnie.

To już trzecia edycja Jędrzejek. Możemy liczyć na kolejną?

Tak naprawdę to będą już czwarte Jędrzejki. Pierwsza impreza była jeszcze dość skromna i tylko w gronie znajomych, ale od niej wszystko się zaczęło. Na kolejne imprezy byli zaproszeni już wszyscy chętni. Tegoroczna impreza będzie drugą mającą dwóch organizatorów, tym razem: młodych z Odnowy w Duchu św. i Duszpasterstwo Akademickie Bemowo. Jeśli podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku zabawa będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem, to będzie oznaczało, że istnieje zapotrzebowanie na taką imprezę i wtedy Jędrzejki wpiszą się na stałe w kalendarz stołecznych wydarzeń kulturalnych 🙂

Więcej informacji oraz mapkę dojazdu można znaleźć na stronie http://www.andrzejki.waw.pl. Fan page na FB: http://www.facebook.com/pages/J%C4%99drzejki-chrze%C5%9Bcija%C5%84skie-andrzejkowanie/147149895332388.

Wywiad został opublikowany na stronach Radia Wnet oraz switprzyherbacie.wordpress.com.

Bądź moim głosem w social media!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Tumblr
Tumblr
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest